Mám to!!! Viem, čo zachráni túto krajinu

Autor: Silvia Petruchová | 1.3.2016 o 23:47 | Karma článku: 4,03 | Prečítané:  865x

Dnes sa mi stala zvláštna vec. Ocitla som sa pred davom ľudí, ktorému som mala niečo povedať. S obdivom som sledovala svojich predrečníkov, ako to bravúrne zvládali.

V hlave sa mi začali premietať mená známych aj menej známych ľudí, príhovory ktorých som kedysi mala možnosť počuť. Martin Luther King. Winston Churchill. Margaret Thacher. Alebo Juraj - študent z mojej strednej školy, ktorý počas novembrovej revolúcie hovoril na tribúnach v mene ľudí so zdravotným postihnutím. Keď som predstupovala pred ľudí ja, cítila som sa strašne malinká. A nielen preto, či im mám čo povedať, ale aj preto, že taká som naozaj bola. Na vozíku pod pódiom ma mohli vidieť len tí v prvom rade. Aj preto som - trochu nesmelo - vyslovila myšlienku, že keby tí vpredu sa trochu zohli, uvidia ma aj tí ďalej. Nebyť dnešného studeného a daždivého počasia, poprosila by som ich, aby si rovno sadli na zem. Ten dav sa skutočne začal hýbať a ja som si uvedomovala, ako sa predo mnou odkrýva čoraz viac ľudí. Až doma mi došla sila tohoto celého... To, že sa títo ľudkovia začali hýbať, nebolo len preto, aby som ja mala lepší pocit, ale aj preto, aby ani tí vzadu neboli o nič ukrátení. Zrazu, behom jednej sekundy, boli voči sebe všetci ohľaduplní! A ja som si iba potvrdila, to čo som už dávno tušila: najväčšie bariéry sú v našich hlavách. A viete, čo je na tom najhoršie? Že som týmto dobrým ľuďom nepovedala, akí boli perfektní!!!

Zdá sa mi, že sme zrkadlom našich vlád. Doteraz každý dostával iba masky ignorancie a arogancie a presne tak sa aj všetci správame. Parkujeme na chodníkoch, robíme si čierne skládky, berieme si, kde sa len dá. V tom lepšom prípade kašleme na tých, čo sú okolo, v tom horšom na nich neustále nadávame, alebo im robíme zle. Za normálne považujeme robiť na čierno a neplatiť dane. Upratovačka, murár, kuchár, učiteľ, lekár, politik... tu už žiadne povolanie nemá hodnotu a úplne zabúdame, že všetko by to mali byť len ľudia.  Ak sa nad sebou zamyslíme, tieto masky zhodíme a nájdeme si iné vzory, všetko môže byť inak. 

A tak vás prosím: nájdite v sebe tú silu ísť voliť. Ukážte, že patríte k dobrým a žičlivým ľuďom, ktorým nezáleží iba na sebe, ale záleží im na všetkých ostatných. Nájdite si ešte čas vybrať si tých správnych ľudí, ktorým chcete dať svoj hlas. Ja som presvedčená, že takých máme.

Túto krajinu zachránia iba empatickí, ohľaduplní a čestní ľudia ako vy. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?